Sayfalar

9 Ekim 2012

AZALTILMIŞ KOZMETİK/ AZALTILMIŞ KANSER İHTİMALİ


Efenim, öncelikle

Nasıl çatkapı gelene Tanrı misafiri deyip buyur ediyorsak, ödülleri de öyle kabul edip alacağız bu fani pardon sanal dünyada.  İşbu saikle monsieur Deeptone'un verdiği sevimli blog ödülünü alıp kendisine teşekkür ediyoruz: Teşekkür J

Blogstarda da sevimli blog olmuştuk, hatırladım. İki defa da "versatile blog" yani çok yönlü blog seçilmiştik. Hımm… J

Bu girizgâhtan sonra yazının diğer kısmına geçiyorum:

Bildirim: Yazının bu kısmı her ne kadar hatun kişileri ilgilendiriyor gibi görünse de kozmetik kullanımı artmış erkek cibilliyetini de, ıslak mendil,pişik kremi, bebek bezi,diş macunu derken bebek ve çocuklarımızı da ilgilendirmektedir. (Bildirim sonu)

Geçenlerde makyajla ilgili bir yazı yayınlamış ama sonra kaldırmıştım. Kaldırma sebebim ise bu yazı yazmayı planlayışımdı.

Kozmetik ürünlerinin aslında ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. Yine de vazgeçemiyoruz. Her ne kadar hatun camiasının son zamanlarda kimyasallara karşı bilinçliliği artsa da bu kez başka bir aldatmaca ile karşılaştık: Organik kozmetik ürünleri. Bunların da çoğunluğunun sahte olduğu yani kansorojen ve alerjen maddeler içerdikleri artık ortada.  Makyaj bloglarını gezerken EWG.org sitesinin varlığını öğrendim. Anlı-şanlı kozmetik markalarının da ürünlerini tehlikeli grubunda görünce inanamadım önce. Sonra para için insanların yapabileceklerinin sınırı olmadığı aklıma geldi. Ve yalan söylüyor olsaydı bu web sayfası, çoktan kaldırtmışlardı bu siteyi bu dev firmalar, diye de düşündüm…(Hatta kaldırtmaya uğraşıyorlardır da)

http://www.ewg.org/guides/cleaners/ sayfasında kozmetik ürünler (elde edip analiz ettikleri kadarıyla) tehlike dereceleri ile sıralanmış. Örneğin 0-2 düşük tehlike iken 3-6 orta,7-10 yüksek tehlikeli ürün demek oluyor…EWG, A.B.D menşeli bir oluşum.Açılımı: Enviromantal Working Group. Çevre ile ilgilli çalışmaları da söz konusu… Ana sayfası da burada. http://www.ewg.org/

Evet, site İngilizce. Ben de bir sayfayı koydum buraya. Bu sayfa "Cüzdan kılavuzu" olarak geçiyor ve çıktı alıp herkesin yanında bulundurması öneriliyor. Ben şahsen öyle yaptım ve en son aldığım rimel için bu  kılavuza bakarak başka bir ürün aldım her zamanki marka yerine… Sayfada belli başlıklar altındaki ürün gruplarının( nemlendiriciler,dudaklar, güneş kremleri gibi) içeriğinde olması ya da olmaması gerekenler Yes-No olarak ifade edildiği için İngillizce bilmeyenler bile rahatlıkla anlayabilir.Yine de bazı yerlere açıklamalar yazdım. Özellikle parabenlerin göğüs kanserinde etken olduğu bir çok profesör tarafından söyleniyor, ki marketlerde elimi attığım her el ve vücut kreminde bu maddeye rastladım! Alttaki sayfalarda diğer tehlikeli maddelerin adları da yazıyor...

Fakat işin ilginç yanı Skin Deep Cosmetics Database adlı o sayfa açılmadı,şu anda kaç kez denediysem. Sonra tekrar deneyeceğim, diğer kılavuzlar ise açılıyor, örneğin temizlik malzemeleri ve pestisitler hakkında olanlar… Bu durumda iyi ki de o özet sayfayı kopyalamışım diyor ve alta ekliyorum. Biraz uzun ama önemli bir liste.

Özet cümle ise:


Pick safer products:
Use EWG’s Skin Deep Cosmetics Database to find safety scores for thousands of products.

Use fewer products. Buy only after reviewing ingredients.
Remember marketing claims like “dermatologist-tested,” “gentle” and “natural” could be ad hype. YANİ:


Mümkün olduğunca az kozmetik kullanın. İçindekiler kısmına bakmadan kozmetik ürün almayın.Pazarlama taktiği olarak dermatolojik test edilmiştir gibi ibarelere güvenmeyin.Bunlar aldatıcı reklam (ad hype) olabilir.


Your body
Getting clean

(Vücut temizlik ürünleri)

No { triclocarban (katı sabunda) or triclosan (sıvı sabunda) olmayacak }
Yes {   ethanol/ethyl alcohol içeren el sanitize edicileri kullanılmalı}

Moisturizing (Nemlendiriciler):
No { retinyl palmitate or retinol :  gündüz cilt kremlerinde olmayacak }
Your Teeth ( Dişler):

No { triclosan- diş macunlarında olmayacak }

Your Lips( Dudaklar):
No { retinyl palmitate or retinol }

Your skin + the sun (Deri ve güneş) :

Very few sunscreens provide adequate sun protection and are free of harmful ingredients.
No

SPFabove50
Retinylpalmitate
Aerosol spray and powdersunscreen
Oxybenzone
Insect repellent


Yes

Hats and shade in mid-day sun.
Zinc or Titanium are the best active ingredients, otherwise Avobenzone at 3%
SPF 30 for intense sun
Use a lot and reapply frequently

Your hair (Saçlar):
No

Fragrance
PEGs, ceteareths and polyethylene
Parabens: propyl, isopropyl, butyl, isobutyl
DMDM hydantoin


Your nails (tırnaklar) :
No

Formaldehyde or formalin in polish, hardeners or other nail products.
Toluene
Dibutyl phthalate (DBP).
Pregnant? Skip polish


Your kids (çocuklar):
Kids are sensitive. Use few products and pick them carefully.
Diaper Cream

No Boric Acid

Baby Wipes

No 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol (bronopol)

Toothpaste

LIMIT fluoride toothpaste for kids who might swallow it (none for kids under 2)

5 problem products:
Some categories of products have major safety concerns. Avoid them, particularly for children.
Hair straighteners : cancer, allergy, skin and scalp irritation, hair damage and hair loss
Loose powders: inhalation risk
Perfumes/fragrances: allergy concerns
Dark permanent hair dyes: linked to cancer
Skin lighteners: skin irritation and damage
Common ingredients with safety concerns:
Fragrance“: This catch-all term can include hundreds of chemicals and trigger allergic reactions. Skip products that use the term “fragrance” in the list of ingredients and instead opt for those that list each fragrance ingredient.Ingredients can have harmful contaminants: Many common ingredients can contain impurities linked to cancer and other health concerns. Avoid these common ingredients where possible:
DMDM hydantoin,
Diazolidinyl urea,
Imidazolidinyl urea,
Ceteareth,
Polyethylene glycol and PEG
For a full list of ingredients with impurities concerns, check EWG’s Skin Deep database.
In depth: common ingredients to avoid
Benzalkonium chloride: Biocide, preservative and surfactant associated with severe skin, eye, and respiratory irritation and allergies, benzalkonium chloride is a sensitizer especially dangerous for people with asthma or skin conditions like eczema. It is found in many household disinfectants and cleaning supplies. Regular use of products containing antimicrobials such as benzalkonium chloride could lead to development of resistant bacteria.
BHA: The National Toxicology Program classifies butylated hydroxyanisole (BHA) as “reasonably anticipated to be a human carcinogen.” It can cause skin depigmentation. In animal studies, BHA produces liver damage and causes stomach cancers such as papillomas and carcinomas and interferes with normal reproductive system development and thyroid hormone levels. The European Union considers it unsafe in fragrance. It is found in food, food packaging, and personal care products sold in the U.S.
Coal tar hair dyes and other coal tar ingredients (including Aminophenol, Diaminobenzene, Phenylenediamine): Coal tar, a byproduct of coal processing, is a known human carcinogen , according to the National Toxicology Program and the International Agency for Research on Cancer. Hair stylists and other professionals are exposed to these chemicals in hair dye almost daily. While FDA sanctions coal tar in specialty products such as dandruff and psoriasis shampoos, the long-term safety of these products has not been demonstrated.
DMDM hydantoin & bronopol (2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol): Cosmetics preservatives that decompose and release formaldehyde , which the International Agency on Research on Cancer lists as a known human carcinogen. The preservatives and their decomposition products, including formaldehyde, can trigger allergic reactions. About one-fifth of U.S. cosmetics and personal care products contain a chemical that releases formaldehyde. Not surprisingly, more Americans develop contact allergies to these ingredients than Europeans.
Formaldehyde: A potent preservative considered a known human carcinogen by the International Agency on Research on Cancer. Formaldehyde, also an asthmagen, neurotoxicant and developmental toxicant, was once mixed into to many personal care products as antiseptic. This use has declined. But some hair straighteners are based on formaldehyde’s hair-stiffening action and release substantial amounts of the chemical. Many common preservatives also release formaldehyde into products (like DMDM hydantoin, quaternium, and urea compounds).
Fragrance: It may help sell products from face cream to laundry detergent, but do you know what’s in it?Fragrances are in everything from shampoo to deodorant to lotion. Federal law doesn’t require companies to list on product labels any of the chemicals in their fragrance mixture. Recent research from EWG and the Campaign for Safe Cosmetics found an average of 14 chemicals in 17 name brand fragrance products, none of them listed on the label. Fragrances can contain hormone disruptors and are among the top 5 allergens in the world. Our advice? Buy fragrance free.
Hydroquinone: A skin bleaching chemical that can cause a skin disease called ochronosis, with blue-black lesions that in the worst cases become permanent black caviar-size bumps. In animal studies, hydroquinone has caused tumor development. The National Toxicology Program is conducting reproductive toxicity and dermal carcinogenicity studies of this chemical.
Methylisothiazolinone and methylchloroisothiazolinone: Preservatives, commonly used together in personal care products, among the most common irritants, sensitizers and causes of contact allergy Lab studies on mammalian brain cells suggest that methylisothiazolinone may be neurotoxic.
Oxybenzone: Sunscreen agent and ultraviolet light absorber, found in nearly all Americans , according to the U.S. Centers for Disease Control and Prevention. In human epidemiological studies, oxybenzone has been linked to irritation, sensitization and allergies. A study of 404 New York City women in the third trimester of pregnancy associated higher maternal concentration of oxybenzone with a decreased birth weight among newborn baby girls but with greater birth weight in newborn boys. Studies on cells and laboratory animals indicate that oxybenzone and its metabolites may disrupt the hormone system.
Parabens (Propyl, Isopropyl, Butyl, and Isobutylparabens): Parabens are estrogen-mimicking preservatives,found in breast cancer tumors of 19 of 20 women studied. The CDC has detected parabens in virtually all Americans surveyed. According to the European Commission’s Scientific Committee on Consumer Products, longer chain parabens like propyl and butyl paraben and their branched counterparts, isopropyl and isobutylparabens, may disrupt the endocrine system and cause reproductive and developmental disorders.
PEG/Ceteareth/Polyethylene compounds: These synthetic chemicals are frequently contaminated with 1,4-dioxane, which the U.S. government considers a probably human carcinogen and which readily penetrates the skin. Cosmetics makers could easily remove 1,4-dioxane from ingredients, but tests documenting its common presence in products show that they often don’t.
Petroleum distillates: Petroleum-extracted cosmetics ingredients, commonly found in mascara. They may cause contact dermatitis and are often contaminated with cancer-causing impurities. They are produced in oil refineries at the same time as automobile fuel, heating oil and chemical feedstocks.
Phthalates: A growing number of studies link this chemical to male reproductive system disorders. Pregnant women should avoid nail polish containing dibutyl phathalate. Everyone should avoid products with “fragrance” indicating a chemical mixture that may contain phthalates.
Resorcinol: Common ingredient in hair color and bleaching products; skin irritant, toxic to the immune system and frequent cause of hair dye allergy. In animal studies, resorcinol can disrupt normal thyroid function. The federal government regulates exposures to resorcinol in the workplace, but its use is not restricted in personal care products.
Retinyl palmitate and retinol (Vitamin A): Vitamin A is an essential nutrient, but excessive amounts can cause severe birth defects if women are exposed during pregnancy New evidence shows that when applied to sun-exposed skin, for instance, in sunscreens, lip products and daytime moisturizers, these compounds can break down and produce toxic free radicals that can damage DNA and cause skin cancer. Recent date from the federal Food and Drug Administration indicate that when retinyl palmitate is applied to the skin in the presence of sunlight, it speeds the development of skin tumors and lesions.

Toluene: Volatile petrochemical solvent and paint thinner and potent neurotoxicant that acts as an irritant, impairs breathing and causes nausea A pregnant woman’s exposure to toluene vapors during pregnancy may impair fetal development. In human epidemiological and animal studies, toluene has been associated with toxicity to the immune system. Some evidence suggests a link to malignant lymphoma.

Triclosan & Triclocarban: Antimicrobial pesticides in liquid soap (triclosan) or soap bars (triclocarban), very toxic to the aquatic environment. often found as contaminants in people due to widespread use of antimicrobial cleaning products. Triclosan disrupts thyroid function and reproductive hormones. American Medical Association and the American Academy of Microbiology say that soap and water serves just as well to prevent spread of infections and reduce bacteria on the skin. Overuse may promote the development of bacterial resistance.
For babies and young children
Every day, children are exposed to an average of 27 personal care product ingredients that have not been found safe for developing bodies, according to an EWG national survey. An EWG review has found that 77 percent of ingredients in 1,700 children’s products have not been assessed for safety.
Children are not little adults. Pound for pound, kids are exposed to more contaminants in air, water, food, and personal care products than adults. Immature organ systems are often less capable of fending off chemical assaults. Subtle damage to developing bodies may lead to disease later in life.
Parents can make healthy choices by using fewer personal care products for their children, ignoring ad hype and following these tips:
Baby wipes

Avoid { 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (or Bronopol), DMDM hydantoin, fragrance }

Diaper cream

Avoid { BHA, boric acid, sodium borate, fragrance }

Sunscreen Infants under 6 months don’t belong in the sun and they shouldn’t wear sunscreen. For older babies and children, use protective clothing and sunscreen that provides good UVA and UVB protection. Use enough and reapply often. See general sunscreen guidelines and our sunscreen report for more information.
Toothpaste Use small amounts of fluoride-free toothpaste for children under 2, as recommended by the American Dental Association. See general toothpaste guidelines for more information.
Baby powder Skip it! Just like auto exhaust or secondhand smoke, tiny airborne particles can damage baby’s delicate, developing lungs.
Play makeup and nail polish Avoid when possible. A little goes a long way. Children should play dress-up with small amounts of safer products – and not every day.
For teens
Teens use cosmetics. Sometimes lots of them. From hair gels and straighteners to eye make-up, body wash and lotions. And then some! Knowing which ones are healthy — and which ones aren’t — is important. Why? EWG found that adolescent girls’ bodies are contaminated with chemicals commonly used in cosmetics and body care products. In fact, we detected 16 potentially toxic chemicals ­ phthalates, triclosan, parabens, and musks­ in blood and urine samples from 20 teen girls [http://www.ewg.org/reports/teens]. Studies link these chemicals to potential health effects including cancer and hormone disruption.
To make matters worse, teens may be particularly sensitive to exposures to hormone-disrupting chemicals, given the complex role they play during puberty – precisely when girls typically experiment with an increasing number and variety of body care products. When we surveyed them, our teen study participants reported using an average of 17 personal care products each day, 40 percent more than an adult woman.
Teens can easily make safer choices by reducing the number of body care products they use, viewing marketing claims with skepticism, always checking the ingredients for toxics (a good lifelong habit!), and following EWG guidelines to select safer products:
Acne products

Avoid { Fragrance, parabens, PEG/ceteareth/polyethylene, Tricolosan }

Perfume, cologne, and body spray

Avoid { Diethyl phthalate, Fragrance (on the list of ingredients), oxybenzone }

Sunscreen Use sunscreens with UVA and UVB protection and reapply often. See general sunscreen guidelines and our sunscreen report for more information.

Avoid tanning beds. Tanning booths expose the skin to 15 times more UV sun. The use of tanning beds before age 30 can cause a 75 percent increase in melanoma.

For women
The average woman uses 12 products containing 168 different ingredients daily. Many cosmetic chemicals are designed to penetrate into the skin’s inner layers, and they do. Consequently, some common cosmetic ingredients turn up in people’s bodies. Among them: industrial plasticizers called phthalates; parabens, which are preservatives; and persistent fragrance components like musk xylene.
Are levels found in our bodies causing biological damage? Only more research can say. Several studies have linked feminization of American baby boys to a common fragrance chemical called diethyl phthalate.
Product Type
Buying Guidelines
Anti-aging products
Avoid 
alpha and beta hydroxy acids
lactic acid
glycolic acid
FDA-sponsored studies find UV-caused skin damage doubles for users of products with alpha hydroxy acid. Regular sunscreen application is the best way to avoid sun-damaged skin.

Hair dye 

Minimize use of dark, permanent hair dyes. Many contain coal tar ingredients, including aminophenol, diaminobenzene, and phenylenediamine, linked to cancer. 
Skin lighteners Avoid skin lighteners with hydroquinone. FDA warns that this skin-bleaching chemical can cause a skin disease called ochronosis, with “disfiguring and irreversible” blue-black lesions that in the worst cases become permanent, intensively black bumps the size of caviar all over the skin.


6 yorum:

 1. Vay be kadınların sadece kozmetik derdi var sanırdık kozmetiklerin de içinde ne dertler gizliymiş hayret ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma,hangi markaya el atsam içinde enaz bir tane problemli madde barındırıyor. Yalnız sizin de tarş köpüğü,losyon,duş jeli vs. az değil kullandıklarınız ,ona göre soyutlamayın kendinizi :p

   Sil
 2. hihi evet demek ki bak her zaman herkes tarafından sevimli görülüyorsun. bu yazında ölle zaten. bu yazılarını büyük gaztelere filan göndersene.
  ya da belli gazete yazarlarına.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol cancan da işim olmaz gastecilerle:)

   Sil
 3. bak bu çok iyi oldu bende bir liste olsa diyordum bu tür yayınları duydukça . ödül için tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Blogumda kopyalama engeli var ama nette bulamazsanız isterseniz mail atabilirim bendeki listeyi.

   Sil

Ölümü görün yazın bi' şeyler, üşenmeyin :)