26 Kasım 2012

TÜKÜRDÜĞÜMÜN İNGİLİZ LAHANASI

un,su, tuz,maya; lahana,soğan,yağ,baharat,salça

Geçen gün lahana sarması yaptık valideyle. Tükürdüğümün ingiliz lahanası, nerde öyle incecik, şeffaf,damarsız yapraklar yerli lahanamızdaki gibi! Sar sarabilirsen. Ülen bu dünya İngiliz'den dalavareden başka ne görmüş ki lahanasından hayır görsün! Zaten Filistin topraklarını, kendi mandası altındayken, vergileri artıtıp artırıp ödeyemeyen Arapların elinden - çıkardıkları yasayla- el koyup sonra da açık artırmaya çıkartıp yahudilerin satın almasını sağladığını, yahudilerle Filistinliler arasında çıkan çatışmaları "sonlandırmak için" meseleyi kendisinin ve sömürgelerinin kurucu üye olduğu "Cemiyet-i Akvam" a getirtip sonuç olarak toprakları iki halk arasında "pay etmeye" karar verdirdiğini, toprak sahipliği yukarıda bahsedilen metotla % 6 olan yahudilere  (nüfusu da araplardan kat kat az olan yahudilere) toprakların % 54,47'sini, Filistinlilere de % 45,53'ünü verdiklerini öğrendiğimden beri bir kat daha sevmez oldum kendilerini, üstelik de tırstım. İngiliz diplomasinin namını duymuştum da bu türden planlı ve uzun vadeli sinsiliğe de pes doğrusu(!) Yine İlber hoca bir programda İngiliz Gertrud bilmem ne adlı parası bol, hayali geniş bir İngiliz "lady"sinin Irak diye bir ülke yaratma fikrini nasıl devletine kabul ettirdiğini filan söylemişti ama yine de aymamıştım doğrusu...

İşte, diyorum ki lahananın da ingilizinden uzak durmak lazım!

İki kafam kadar lahanadan bi' doğru dürüst sarma çıkmadı len, sarmaya uygun olmayan parçalar hayli olunca kavurduk, iç yaptık. Bakınız ilk foto.

Lemis yapacağız. Hamur bezelerini aynı büyüklük ve biçimde yuvarlayamadığımı kabul ediyorum. Ama oklava ile açarken düzeltebiliyorsunuz durumu. Hoş valide hanım beğenmiyor benimkileri ama olsun, anneler kızlarının neyini beğenir ki esasen :)

Lahanalı lemis, Gümüşhane yöresine ait efem. Başka yerlerde bilinir mi, bilmem. Yağsız olarak pişiriliyor. Yemiyor ve yanında yatıyorsunuz, bir süre sonra da yaptığınızın saçmalık olduğunu anlıyor ve yumuluyorsunuz. Afiyet olsun :)

Misafirler valide sultanındı, ek olarak mercimekli köfte yaptım, ellerime sağlık. Kabak tatlısı ise valide sultana aitti. Yalan yok, yemek konusunda asla annemi geçemeyeceğim :p

bu kez salça koymadım mercimek köftesine, limonların dışı kötü olmuştu,dilimleyip süsleyemedim tabağı,püff.

gelenler şeker hastası hatunlar olunca porsiyonlar küçüldü. Üzerlerindeki fındıklar yeni mahsul Trabzon finduği da.

12 yorum:

 1. Ben bir kez lahana sarmaya kalkıştım, koca lahanadan bir sıra sarma çıkmadı. O kadar sertti ki,sarılmıyordu. Vazgeçtim.Aradan zaman geçti annemle tel. da konuşurken anlattım olayı. " o erkek lahanadır " dedi. Anlamadım tabi ne demek istiyor.Meğer sert lahanalara erkek lahana denirmiş bizim memlekette.
  Kızlar annelerinin elini alsalar bile yine de su dökemem anemin eline.Bütün kızların hali aynı, dert etmeyin ve afiyet olsun,güzel görünüyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiiiiç dert etmiyorum artık,ağzımla kuş tutsam burun kıvırır valide bundan kelli :p

   Demek erkek lahana da deniyormuş...

   Sil
 2. nasıl anlamlı , nasıl bir güzel yazı , nasıl bir anlatımdır, bayıldım bu ingiliz lahanası anlatımına emeğine sağlık , gerçekten:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabii ya, hem yemek tarifi,hem tarih,hem ironi,hem güncel konular,hem aile psikolojisi ...daha ne olsun :p

   okuyana sağlık asıl, sağlıcakla.

   Sil
 3. ahaha çok hoşsun ya :D bayıldım yazı diline...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşum, güzelim,zekiyim, becerikliyim...ooo, daha ne ki bunlar :)

   Sil
 4. lahanayı İngilizlere bağladın ya ne diyim sana.:)
  ( Ben lahana sarmasına bayılırım, bi tabak getirsene.:P)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya valla ingiliz lahanası diyorlar. Yani en azından annem öyle diyor :)

   ben de bayılırım lahana sarmasına,sen getirsene :p

   Sil
 5. annene misafir olmak istiyorum. en sevdiğim şeyleri yapmış :)))

  elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya biz bi buluşsaydık eve de gelcek sıra :)

   annem diye demiyorum harika hamur işleri yapar ve misafir sever. Aşuresi de meşhurdur :p

   Sil
  2. millet başka başka şehirlerden gelip buluşur, biz aynı şehirde buluşamadık ya ne diyeyim :)))

   körfezin öte yanına geçmek çok zor :P

   Sil
  3. sana mesaj atarım feysbuuktan :p

   Sil

Ölümü görün yazın bi' şeyler, üşenmeyin :)