Sayfalar

1 Ağustos 2013

B2B

*Peki ya özgürlük nedir?

Cılkını çıkarttığımız şeylerden sadece biridir. Özgürlük diye bir şey yoktur aslında. Düşünsene, ruh gibi, artı zekâ gibi muazzam bir şeyin sahibisin ama saçma salak (insan ruhunun ve zekâsının muhteşem potansiyeline göre) bir bedene hapsolmuşsun. Ta baştan kaybetmişsin sen özgürlüğünü. O yüzden orada burada, yok ben özgürüm, yok benim için özgürlük her şeydir filan deyip de gülünç olma.


* Bazı şeyleri 33 yaşından sonra yapmak çok zor. Saç stilini değiştirmek gibi.

* "Varlığınız burayı güzelleştiriyor!" Keşke her erkek böyle "laf atmayı" becerebilse. 

* S.'nin düğününde Fidayda'nın arkasından "dilek balonları" uçuruldu.  Çok oynamaktan değil ama hamlıktan yorulmuş bedenlerimizi, canımıza okumuş topuklu ayakkabılarımıza iyice bindirerek masamıza döndüğümüzde siyah göğe bakıp bu yalancı ateşböceklerinin, birkaç ay önce Üsküdar sahillerinde, mihmandarımla ikimizin yanına konuşlarını hatırladım. Kâğıt fenerler, bu iki gece arasındaki tek ortak nokta gibi görünse de iki gecede çok farklı mânâları yüklenmişlerdi.  
...
Renkli bir ışık halinde, yukarıya, daha yukarıya, daha da yukarıya, bir yumuşakça hareketiyle çıkan bu "romantik" nesneler, elbette ki bir kadının, yumuşaklığıyla, içliliğiyle, zerafetiyle, umuduna sarılışıyla, hatta inadıyla; amacına giden yolu çoğaltmak ve yeni yolları denemekten kaçınmayan inadıyla daha çok örtüşecektir. Satıcıların, doğrudan erkeğin yanındaki kadına yönelmesinde şaşılacak bir şey yok.

Belki şu; renkli bir ikonun önünde diz çök ya da bir türbenin önünde elleri yukarı kaldır, kara göğe dilek balonu uçur,ya da evrene mesaj gönder… Adına ne dersen de, istiyorsun.

-

3 yorum:

  1. herşeye rağmen özgürlük herşeydir.:)
    bedene yapılan baskılara dayanılabilir ama ruha yapılan baskılara dayanılamıyor..

    YanıtlaSil
  2. Kağıt fenerlerinin bir kadının hayatındaki simgesel yeri.. ne kadar doğru:)

    YanıtlaSil

Ölümü görün yazın bi' şeyler, üşenmeyin :)